Vedno pa naj velja: ob poškodbi, nesreči ali bolezni vašega psa, mačke ali druge živali, pokličite izbranega oz. dežurnega veterinarja.
Prva pomoč za pse
V primeru nesreče, poškodb ali zdravstvenih težav psa, vam lahko pride prav komplet prve pomoči. Tak komplet lahko kupite v bolje založenih trgovinah za male živali, ali si ga enostavno sestavite sami doma.
Tako poškodovanega kot bolnega psa najprej pregledate, da približno ugotovite, kaj je narobe z njim. Potem pa pokličete veterinarja in se pripravite na prevoz do najbližje veterinarske ambulante oz. bolnišnice.
Če pri psu ne čutite oz. slišite srčnega utripa, začnite z oživljanjem. Kardiopulmonalno oživljanje ali CPR za pse vključuje stiskanje prsnega koša z ali brez umetnega dihanja.
V prometnih nesrečah, ko je pes v avtu ali ga zbije avto, so poškodbe lahko zelo hude. Najprej zavarujte psa in sebe, potem pa …
Če pes med žvečenjem vdihne, lahko pride do zadušitve, zato je zelo pomembno, da veste, kako v tem primeru ukrepati.
Za psa je precej živil in rastlin strupenih. Če pride do zastrupitve, ostanite mirni in pravilno ukrepajte.
Verjetno ste se že kdaj srečali z drisko pri svojem psu, zato zoper to nadlogo vedno imejte pri roki medicinsko oglje ali kater drug prašek, ki pomirja razdraženo črevesje.
Prva pomoč za mačke
Poškodovana mačka je prestrašena in v bolečinah, zato se ji približajte previdno in počasi. Pri nudenju prve pomoči vam bo prišel prav komplet prve pomoči za mačke.
Če mačka ne premika repa, je to znak, da je nekaj narobe. Zato je pomembno, da veste, kako ukrepati v tem primeru.