Aktualno

Kdo je odgovoren, da mučenje živali ni kaznovano? To pravi policija!

foto: FB

Kazenski zakonik opredeljuje mučenje živali kot kaznivo dejanje, za katero je predpisana denarna kazen ali zapor do enega, oz. dveh let (341. člen Kazenskega zakonika).

Mučenje živali je vsako naklepno ravnanje ali opustitev ravnanja, posledica česar je hujša poškodba ali dalj časa trajajoče ali ponavljajoče trpljenje živali, ter nepotrebna ali neprimerna usmrtitev živali. “Bolne, poškodovane in onemogle živali morajo biti takoj ustrezno oskrbljene. Skrbnik živali mora pravočasno zahtevati veterinarsko pomoč in oskrbo bolnih ali poškodovanih živali, veterinarsko pomoč pri porodih, kadar je potrebna, in ustrezno nego bolnih, poškodovanih ter onemoglih živali,” uvodoma pojasnjuje policija glede našega poizvedovanja, kdo je odgovoren za to, da v Sloveniji mučitelji živali vse prevečkrat niso kaznovani.

Policija, kot zagotavljajo, odreagira na vsako prijavo, ki jo prejme in preveri njeno vsebino ter poskuša zbrati vse potrebne dokaze, da se policisti pravilno odločijo o nadaljnjem ukrepanju. V zadnjih letih policija izvaja vse več aktivnosti tudi na podlagi objav raznih fotografij in posnetkov v medijih in družbenih omrežjih, še povedo.

Glede na primer, ko naj bi policija ugotovila, da je šlo le za nesrečo, smo jih pobarali tudi, ali policiste izobražujejo o temi mučenja živali. “Policija ima pripravljene programe usposabljanj za policiste na temo mučenja živali. Tako se policisti dodatno specialistično izobražujejo tudi na temo obravnave primerov mučenja živali. Tekom pridobitve poklica policist seznanjeni z osnovnimi pogoji glede same obravnave kaznivih dejanj in prekrškov s področja mučenja živali,” so nam povedali.

Kje se torej zatakne, da ni kazni za mučenje?

V primerih ko policija zazna razloge za sum, da je prišlo do uradno pregonljivega kaznivega dejanja mučenja živali, začne s preiskavo primera. “Tukaj želimo opozoriti, da je vsako dejanje specifično. Elemente mučenja živali policija podkrepi tudi z mnenji veterinarske inšpekcije in stroke s tega področja. V določenih primerih pa so dejanja tako okrutna, da brez nobenega dvoma gre za mučenje živali in je trpljenje le te evidentno,” še pojasnijo.

V primeru, da policija zbere zadostno količino dokazov in utemelji sum zoper storilca poda kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo. Nadaljnji postopek kaznovanja pa je v pristojnosti sodišč.

Tule pa poglejte, kaj na to temo pravi inšpekcija (odgovore tožilstva še čakamo):

Kaznovanje mučenja živali: Inšpekcija pravi, da je odvzem res skrajen ukrep

error: Kopiranje teksta ni mogoče.