Aktualno

Kdo je odgovoren, da v Sloveniji mučenje živali prepogosto ostane nekaznovano?

foto: adobestock
Glede na aktualna dogajanja v Kranju in Ljubljani se sprašujemo, kaj se bo iz obeh zadev »izcimilo«.

Bodo osebe, ki so mučile živali, kaznovane? Bo oseba, ki je svojega psa pretepla in odvrgla v smetnjak lahko še kdaj imela psa? Je zakonodaja v Sloveniji napredovala – in kje se potem zatakne?

Glede ukrepanja bodo morali odgovoriti na Policiji in Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (veterinarski inšpekciji), tudi tožilstvo ima pri vsem skupaj pomembno nalogo, pravijo na DZZŽ Ljubljana, kjer poudarjajo tudi, da tovrstna dejanja vsekakor ne smejo ostati nekaznovana, »kar je žal v Sloveniji prepogosta praksa«.

»Veseli smo, da sicer v zadnjih letih zelo aktivno deluje Inštitut za patologijo, divjad, ribe in čebele in tam zaposleni veterinarski patologi! Seveda pa mora vsak sum mučenja Policist, veterinar ali veterinarski inšpektor napotiti tja na preiskave!«

Čeprav imamo kazni za mučenje živali predpisane tako v Kazenskem zakoniku kot v Zakonu o zaščiti živali, se storilcev večinoma ne kaznuje, povedo.

»Manjka nam tudi še predpis, ki bi določal mučenje živali kot malomarnost, ne samo z naklepom. Vsekakor vprašanje za policijo, tožilstvo in sodišča, kje se vse skupaj zatakne,« pravijo (in vprašanja jim tudi že pošiljamo, op.u.).

Zahtevati moramo od pristojnih, da ukrepajo!

»Kot družba bi se morali zavedati, da so živali živa čuteča bitja in si ne zaslužijo takšnega ravnanja, to ne bi smelo biti sprejemljivo niti tolerirano. Vsak očividec pa mora takšno ravnanje takoj prijaviti Policiji in veterinarski inšpekciji. Oni bi morali seveda v takšnih primerih ukrepati brez tolerance in popuščanja. Nasilje nad živalmi vodi tudi v vsesplošno nasilno in neprijazno družbo. Vsekakor pa zahtevati od pristojnih, da ukrepajo!« so jasni v DZZŽ Ljubljana.

Težava tudi v prepolnih zavetiščih

Obenem opozorijo tudi na težavo prepolnih zavetišč, saj ni nikjer prostora za namestitev psov, ki bi jih veterinarska inšpekcija morala odvzeti res slabim skrbnikom: »Zakaj naša država ne poskrbi za dovolj zavetišč za živali, poštenega plačila njihovega dela in zakaj se nič ne dela na omejevanju populacij mačk in psov, ki jih je v Sloveniji žal bistveno več kot dobrih lastnikov zanje.«


Preberite tudi:

Še en primer mučenja živali: v Ljubljani poškodbam podlegel pes, prišla inšpekcija

Veste kaj o psu Filipu iz kranjskega smetnjaka? Pokličite policijo!

error: Kopiranje teksta ni mogoče.