V nedeljo, 28. julija zjutraj je psičko Emmo v jezik ugriznila kača na Jezerskem Stogu, po klicu lastnice na Kliniko za male živali in na 112 je stekla reševalna akcija.
Vse udeležene službe so usklajeno opravile svoje delo in poskrbele, da je psička v dveh urah od ugriza prejela protistrup.
Psičko in lastnico je iz kraja nesreče pobral helikopter slovenske policije z dežurno ekipo GRZS z Brnika. Helikopter je pristal na heliportu UKC LJ, od koder je bil organiziran prevoz psičke do Klinike za male živali. »Že med transportom smo psičko pregledali, ji začeli dovajati infuzijo in zdravila proti bolečinam. Lastnici je bilo omogočeno spremljanje psičke do klinike, kjer je bila hospitalizirana na intenzivnem oddelku,” pove Žan Karničar, dežurni veterinar na Kliniki za male živali Veterinarske fakultete v Ljubljani.
Tudi za pomoč živalim pokličite 112!
Žan Karničar kot gorski reševalec in veterinar poziva lastnike psov: »Naj vam ne bo nerodno poklicati na pomoč za živali. Živali ne smejo biti spregledane in tako, kot se odpravimo na pomoč ljudem, pomagamo tudi živalim. Nedeljsko reševanje je steklo popolnoma enako, kot bi steklo za reševanje ljudi.«
Ugriz kače je nevaren za psa
Če pes poliže ali povoha kačo, ga lahko ugrizne. »Ugriz kače psa je nevarno stanje že samo po sebi, ugriz v jezik ali druge dele obraza pa je še bolj alarmantno, saj jezik zateče, zooža se dihalna pot, lahko pride do zadušitve, anafilaktičnega šoka, odmrtja tkiva ali drugih zapletov«, pravi veterinar.
Priporočila za hojo v hribe s psom
Veterinar in gorski reševalec svetuje: »Pomembno je, da tisti, ki se v hribe odpravljamo s psom, poskrbimo, da je pes navajen hoje v hribe ter da ima dober odpoklic. Psa v hribih moramo imeti na primernem povodcu, ki še vedno omogoča prosto gibanje, obenem pa omogoča, da ga po potrebi lahko potegnemo k sebi. V prvi vrsti za privezovanje raje uporabljajmo primerne oprsnice kot pa ovratnice. Za pse, težke pod 10 kg, ne izbirajmo pretežkih in predolgih tur ter imejmo možnost varne nošnje psa v nahrbtniku. Upoštevati moramo karakteristike različnih pasem, poskrbimo, da ima pes dovolj za piti in jesti ter si v nahrbtnik spakiramo prvo pomoč zanj. V hribe se ni dobro odpravljati niti s premladim niti s prestarim psom – še posebej poleti imejmo v mislih, da postane hitro vroče in lahko pride do vročinskih udarov, pri mlajših psih pa tudi do poškodb.«
Vir: GRZS