Z učenjem govorice telesa mačk lahko bolje razumemo in izpolnimo njihove želje in potrebe.
Naše mačje prijateljice imajo svoj mačji jezik za sporočanje svojih misli in čustev. Za to uporabljajo tako svoje telo kot glas.
Ko skušate razumeti telesno govorico mačke, upoštevajte vse, kar se dogaja okoli mačke. Na primer, če oseba nehote stisne mačko v kot, se bo ta verjetno počutila prestrašeno ali ogroženo. Če mačka deluje vznemirjeno brez očitnega razloga, je lahko bolna ali v bolečinah.
Srečna mačka
Ko je mačka srečna, je njen položaj običajno sproščen, če leži, leži z iztegnjenimi tačkami in repom. Če pokaže svoj trebuh, je to najverjetneje znak, da se počuti varno, kar pa še ne pomeni, da ji paše božanje po trebuhu. Srečna mačka se tudi privije k človeku in ga »gnete« s svojimi tačkami.
Oči srečne mačke so lahko okrogle ali delno zaprte, njene zenice pa ozke kot reže. Če vam mačka počasi mežika, to pomeni, da vam zaupa in vas ljubi. Lahko ji počasi pomežiknete nazaj, da ji pokažete, da jo imate tudi vi radi! Ušesa srečnih mačk so pokončna in obrnjena naprej. Pokončno postavljen rep z zavihkom na koncu, je zanesljiv znak, da je mačka srečna in samozavestna.
Mačka svoje zadovoljstvo izraža tudi s predenjem in mijavkanjem.
Igriva mačka
Mačke so plenilci z naravnim instinktom za lov. Ko se želijo igrati, delujejo, kot da lovijo, tako da se prikradejo, zatresejo zadnjico ter nato ulovijo svoj plen, skočijo nanj ali ga zagrabijo. Igra zagotavlja odlično fizično in duševno popestritev, ki pomaga ohranjati mačke zdrave.
Oči igrive mačke so velike in njene zenice lahko razširjene. Njihova ušesa so pokončna in obrnjena naprej, z repom pa migajo z ene strani na drugo.
Mačka v stresu
Ko je mačka v stresu, ima trdno in napeto telo, ki ga drži nizko k tlom. Zateče se lahko tudi k nadomestnim vedenjem – torej običajnim vedenjem (kot so lizanje ustnic, praskanje, negovanje in zehanje), ki so izven konteksta, s čimer se spopada s stresom. Mačke v stresu lahko tudi urinirajo ali iztrebljajo izven svoje posode s peskom.
Oči so široko odprte ali priprte. Njihova ušesa so pomaknjena na stran ali nagnjena nazaj. Brki so bolj naprej kot običajno. Rep drži blizu telesa ali pa z njim miglja in udarja.
Prestrašena mačka
Poleg tega, da so plenilci, so mačke tudi plen in se lahko prestrašijo, ko mislijo, da so ogrožene. V odgovor se lahko sprva poskušajo narediti manjše tako, da se sklonijo nizko k tlom in skrčijo svoje telo.
Oči prestrašene mačke se razširijo. Njihova ušesa so pogosto nagnjena nazaj ali na stran. Bolj kot so potisnjena nazaj, bolj je prestrašena. Tudi brki so lahko potisnjeni nazaj ob obraz. Rep ovije tesno okoli telesa ali pod telo.
Ko se mačka počuti ogroženo, lahko renči in sika, da opozori grožnjo, naj se umakne. Sikanje je večinoma nehoten refleks. Ko se strah poveča, lahko izpusti glasen, dolg zvok, ki mu sledi krik, kar pomeni, da se pripravlja na obrambo.
Če mačka kaže takšno telesno govorico, odstranite grožnjo. Nikoli ne poskušajte dvigniti mačke, ki renči ali sika, saj lahko postane agresivna. Mnoge bodo v prestrašenem stanju poiskale varno mesto, zato naj bo njihovo okolje opremljeno z veliko skrivališči in kotički, do katerih lahko enostavno in hitro dostopajo.
Agresivna mačka
Ko mačka verjame, da je v nevarnosti, čuti, da nima druge izbire, kot da se bori za svojo varnost. Lahko se poskuša narediti čim večjo in zastrašujočo, tako da oboka hrbet in postavi dlako pokonci.
Oči ima razširjene z velikimi zenicami ali pa priprte. Lahko se naravnost zazre v nasprotnika, da bi obdržala morebitno nevarnost na očeh. Ušesa so obrnjena nazaj ali plosko ob glavi, brki pa ob licih ali potisnjeni naprej. Z repom migljajo ali ga tresejo.
Če ne upoštevamo opozorilnih znakov, lahko mačka tudi nenadno in eksplozivno sikne, temu pa sledi skok ali udarec.
Mačka v bolečinah
Govorica telesa lahko pokaže tudi, ali je mačka bolna oz. v bolečinah. Mačke so mojstrice prikrivanja telesnih bolečin, zato so spremembe v govorici telesa prvi znaki, da je z njo nekaj narobe.
Ko je mačka v bolečinah ali bolna, njeno telo izgleda napeto. Oči so priprte ali zaprte, videti so lahko omamljene ali steklene. Ušesa so spuščena nizko ali obrnjena na stran. Rep ima pod telesom ali tesno ovit okoli njega. Zaradi bolečine ali bolezni lahko tudi predejo, povečano mijavkanje ali tuljenje pa lahko nakazuje čustveno ali telesno stisko.
Razumevanje govorice telesa mačke je ključno za razumevanje njenih čustev in potreb, kar vas bo naredilo boljšega lastnika mačke in zagovornika njenega dobrega počutja.
Več o mačkah na našem portalu pa tule.