Zdravje & nega

Zastrupitve s strupenimi hlapi pri psih: na kaj moramo posebej paziti (doma)?

stock.adobe.com

Psi so radovedna bitja, kar jih pogosto izpostavi nevarnostim, ki jih ljudje morda niti ne opazimo.

Ena izmed takšnih nevarnosti so strupeni hlapi, ki nastanejo npr. pri gorenju plastike, uporabi insekticidov, solzivca ali gospodinjskih kemikalij. Vdihavanje teh hlapov lahko pri psih povzroči hudo draženje in vnetje dihalnih poti, kar vodi v težko dihanje, slinjenje, krče, bruhanje ali celo kolaps.

Preventiva je ključna

Najpogostejši povzročitelji tovrstnih zastrupitev so belila, čistila in razkužila. Med uporabo in tudi po njej poskrbite, da so živali odmaknjene stran od kemikalij, tudi shranjujte jih na varnem, zaprtem prostoru.

Tudi kemikalije za bazene in savne lahko predstavljajo resno nevarnost, zato jih shranjujte izven dosega živali.

Med kurjenjem ognja bodite pozorni na uporabljene materiale in preprečite, da bi pes vdihaval dim v zaprtih prostorih. Prav tako redno vzdržujte naprave, ki lahko proizvajajo ogljikov monoksid.

Znaki zastrupitve s hlapi in nujna pomoč

Če pes vdihne strupene hlape, moramo takoj predpostaviti, da so njegove dihalne poti vnete. Vsako odlašanje z obiskom veterinarja je lahko usodno, saj lahko pride do zadušitve v nekaj urah.

Najpomembnejše je, da najprej poskrbimo za svojo varnost — nikoli ne tvegajte svojega življenja, da bi rešili psa iz nevarnega prostora. Takoj, ko je mogoče, psa odmaknite na svež zrak. Če ima krče, ga skušajte varno zadržati. Poskrbite, da so njegove dihalne poti odprte, po potrebi izvedite temeljne postopke oživljanja. Če imate čas, mu izperite oči s svežo vodo ali pasjim izpiralom za oči. Takoj pokličite veterinarja in ga obvestite o prihodu.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.
×