Pretekle raziskave so pokazale, da mačke lahko sledijo človeškim kazalcem, razumejo, kdo je v njihovi ekipi, komu lahko zaupajo in kdo je odgovoren za njihovo hrano. Vemo tudi, da lahko prepoznajo svoje ime.
V najnovejši študiji pa so ugotovili, da se lahko naši mačji spremljevalci naučijo povezovati besede, ki jih uporabljamo za določene predmete ali slike.
Tako so avtorica nove študije, Saho Takagi z univerze Abazu na Japonskem in njeni sodelavci preizkusili jezikovne sposobnosti mačk z eksperimentom, ki je bil prej uporabljen za preučevanje razvoja jezika pri 14-mesečnih človeških dojenčkih. Ti so že po 16 do 20 ponovitvah pokazali znake povezovanja besed s predmeti.
Mačkam so predvajali dve različni animaciji
Ekipa je preizkusila besedo pri 31 odraslih hišnih mačkah, tako da je vsako posadila pred prenosni računalnik, ki je prikazoval dve kratki risani animaciji, medtem ko je bil predvajan zvočni posnetek mačjega skrbnika, ki izgovarja izmišljeno besedo.
Pri prvi animaciji – samorogu podobnem bitju, ki raste in se manjša – so mačke slišale svojega lastnika reči ‘keraru’. In za drugo – rdečelično sonce, ki se širi in krči – je bila izmišljena beseda ‘parumo’.
V študiji človeških dojenčkov, ki je potekala v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, so bili dojenčki deležni vsaj štirih 20-sekundnih ogledov animacij, da so si zapomnili slikovno-besedno kombinacijo. Večina mačk je slikovno-besedno kombinacijo povezala že po štirih predvajanjih, kar pomeni, da so imele pri dveh prikazovanjih za vsako slikovno-besedno kombinacijo le devet sekund izpostavljenosti.
Mačke hitro oblikujejo slikovno-besedno asociacijo
Ko so se mačke tega naveličale, so dobile odmor pred naslednjim krogom, v katerem so bile slike in zvok predvajane še štirikrat, z rahlim popravkom: polovica slik je imela ‘napačen’ zvok.
Kljub kratkemu času privajanja so mačke pokazale znake zmedenosti, ko so zaznale neusklajenost, saj so v povprečju porabile 33 odstotkov več časa za gledanje v zaslon, ko se je to zgodilo. Ti rezultati dokazujejo, da lahko mačke hitro oblikujejo slikovno-besedno asociacijo. »Nekatere mačke so celo zrle v zaslon z razširjenimi zenicami, ko se slika in beseda nista skladali,« je povedala glavna avtorica študije in dodala, da so mačke pozorne na to, kar govorimo v vsakdanjem življenju – in nas poskušajo razumeti – bolj, kot se zavedamo.
Študija na mačkah in dojenčkih ni povsem primerljiva
Medtem ko ti poskusi kažejo, da bi mačke morda lahko povezale človeške besede s slikami celo hitreje kot človeški dojenčki, obstaja nekaj ključnih razlik med izvedbo študije na dojenčkih iz leta 1990 in to novo študijo, kar pomeni, da jih ni mogoče neposredno primerjati.
Dojenčki so na primer dobili samo enozložne besede, ki jih je neznani govorec izgovarjal v različnih intonacijah. Mačke pa so slišale trizložne besede, ki so jih lastni skrbniki izgovarjali nekoliko pretirano.
Ne glede na to, kdo se lahko hitreje nauči besed, je še vedno precej fascinantno, da lahko mačke zaznajo asociacije človeške besede in slike.
Vir: Science alert