Hare, profesor evolucijske antropologije, psihologije in nevroznanosti, ter njegova žena Woods, znanstvena novinarka, se ukvarjata prav s tem. Na univerzi Duke vodita ‘Puppy Kindergarten’ (pasji vrtec), dvanajsttedenski program, v katerem pasji mladiči, stari od osem tednov naprej, preživljajo dneve v treningu in ocenjevanju. Namen je ugotoviti, kateri psi bodo postali najboljši službeni psi.
Njuno delo pa je »spotoma« pokazalo, da povišan oksitocin pri psih dejansko pomaga, da bolje razumejo človeške geste. Oksitocin, pogosto imenovan tudi »kemikalija objemanja«, je hormon, ki ga proizvaja hipotalamus in spodbuja občutke ljubezni, topline, altruizma ter skrbi.
To ju je spodbudilo k temu, da so s svojimi mladiči igrali preprosto, a učinkovito igro, ki jim ne pomaga le določiti, kateri psi so najprimernejši za določeno delo, ampak tudi krepi vez med živalmi in njihovimi skrbniki.
To igro lahko preizkusi vsak doma
Igro začnejo tako, da priboljšek dajo v majhno, prozorno posodo za shranjevanje hrane in jo pokažejo mladičem, ki hitro pograbijo hrano. Nato pokažejo posodo z na pol zaprtim pokrovom in mladiči hitro odmaknejo pokrov in pojejo hrano. Na koncu poskus ponovijo, tokrat pa pokrov zaprejo in ga zaklenejo.
Mladiči se običajno odzovejo na enega od treh načinov: nekateri poskušajo za kratek čas dobiti hrano, nato pa odnehajo. Drugi so vztrajni, saj se lotevajo škatle z usti, jo premikajo ali tolčejo po njej, da bi odklenili pokrov. Nekateri pa uberejo drugačno strategijo – obrnejo se k človeku in vzpostavijo očesni stik, kar je jasen signal, da želijo pomoč.
In seveda, kdo bi se lahko temu pogledu uprl?
Očesni stik
Psi iščejo pomoč na različne načine – večinoma z lajanjem ali dreganjem, vendar je očesni stik glavna tehnika. Hare in Woods sta ugotovila, da mladiči, stari od osem do dvajset tednov, ki igro igrajo vsaj enkrat na dva tedna pet minut, vzpostavijo približno dvakrat več očesnega stika s svojimi skrbniki kot tisti, ki igre ne igrajo ali tisti, ki vztrajajo pri reševanju brez pomoči.
Lastniki, katerih psi vzpostavljajo veliko očesnega stika, poročajo, da so bolj zadovoljni s svojim odnosom s psom. Takšni psi so tudi hitreje posvojeni iz zavetišč.
V pasjem vrtcu igra s škatlo veliko pove o temperamentu psa in njegovi prihodnosti. Mladiči, ki ne iščejo pomoči – tisti, ki vztrajno poskušajo odkleniti škatlo – pogosto postanejo odlični pri zaznavanju bomb in iskanju preživelih v terorističnih napadih ali naravnih nesrečah. Psi, ki iščejo pomoč in pogosto vzpostavljajo očesni stik, pa se bolje obnesejo kot terapevtski psi za slepe, gibalno ovirane osebe ali ljudi s posttravmatsko stresno motnjo.
Seveda se velika večina domačih psov nikoli ne bo ukvarjala s takšnim delom. Namesto tega bodo obogatili vaše življenje z brezpogojno ljubeznijo. S to igro pa boste lahko z njimi okrepili vašo vez.
Preberite tudi: 12 znakov srečnega psa: Mehak in sproščen pogled (1. del)
P