Zdravje & nega Življenje s psom

Kako v poletni vročini poskrbeti za starejšega psa

foto: adobestock
Kadar je zunaj vroče, je še posebej pomembno, da starejše hišne ljubljenčke zaščitimo pred visokimi temperaturami.

Starejši psi imajo posebne potrebe in z leti postajajo bolj dovzetni za vročinski udar in izčrpanost zaradi vročine.

5 načinov, kako pomagati vašemu seniorčku skozi poletje …

1.      Hidracija

Če lahko poskrbite za njegovo hidracijo, ste že na pol poti do zmage. Prepričajte se, da ima vedno dostop do sveže, hladne vode. Če je posoda z vodo stala zunaj, preverite temperaturo in po potrebi dolijte hladno vodo. Dodate lahko tudi nekaj ledenih kock.

Če vas pes uživa suho hrano, lahko poskusite z dodajanjem četrt skodelice vode briketom. Suha pasja hrana običajno ne vsebuje dovolj vlage, ki jo živali dejansko potrebujejo v svoji prehrani, zato je to preprost način za povečanje vnosa tekočine. Poleg tega bo vašemu psičku všeč omaka, ki bo nastala v posodi.

2.      Povečajte moč klimatske naprave

Vaš pes se je v mlajših letih sicer zunaj počutil dobro, v zrelih letih pa vedno potrebuje enostaven dostop do hladnega prostora. Če odidete od doma, poskrbite, da bo temperatura doma 24 stopinj Celzija ali manj. Če nimate klimatske naprave, bodite kreativni. Ventilator postavite pred posodo z ledom, položite mokro brisačo, namočeno v ledeno vodo, na katero se lahko vaš pes uleže, ali pa postavite nekaj zamrznjenih gel blazinic v njihovo posteljo (kjer jih ne morejo prežvečiti).

3.      Hladna hrana

Dodajanje hladne hrane v prehrano vašega psa je odličen način, da ga ohladite od znotraj. Poskusite zamenjati njihovo običajno suho hrano za hladne rezine kumar ali jabolk. Ti priboljški so okusni in bogati s hranili, poleg tega pa vsebujejo manj kalorij kot katerikoli predelani priboljški, ki jih najdete v trgovini. Poskusite lahko tudi z dodajanjem ene žlice kokosovega olja k njihovim obrokom. Kokosovo olje je hladilno, poleg tega bo izboljšalo njihovo kožo in dlako.

4.      Pravilno načrtovani sprehodi

Za starejše pse so sprehodi pomembni, saj pomagajo ohranjati mišično maso in gibljivost sklepov. Toda v poletni vročini to zahteva strateško razmišljanje. Če ste vajeni, da psa na sprehod peljete takoj po službi, počakajte toliko časa, dokler sonce ne začne zahajati in vročina ne popusti. Zjutraj pa si budilko nastavite malo prej kot običajno in v svojo jutranjo rutino vključite zgodnji sprehod s svojim psom, preden poletno sonce začne žareti.

5.      Bodite pozorni na dejavnike tveganja

Znano je, da so starejši psi bolj občutljivi na vročino kot mlajši, dodatno pa na to občutljivost vplivajo dejavniki, kot so prekomerna teža, temna dlaka, dihalne težave in kratki smrčki (oteženo sproščanje toplote med dihanjem).

V vročih dneh bodite še posebej pozorni na znake pregrevanja, kot so močno sopihanje in/ali slinjenje, hitro bitje srca, temne ali rdeče dlesni in jezik, težave z dihanjem, omotica, šibkost in nemir. Če opazite katerega od teh znakov, psa umaknite v hladno okolje, kjer se lahko sprosti, zagotovite veliko vode in poskusite nanj poškropiti vodo. Če simptomi ne izginejo, ga čim prej odpeljite k veterinarju.


Preberite tudi: Toplotni udar pri psih: simptomi, ukrepi in preprečevanje

Toplotni udar pri psih: simptomi, ukrepi in preprečevanje

error: Kopiranje teksta ni mogoče.