Promo Zdravje & nega

Pomembnost laparoskopskega dostopa za sterilizacijo psic kot minimalno invaziven postopek v veterinarski medicini

VETERINAR MED POSEGOM, ELBIVET

Laparoskopska sterilizacija postaja v sodobni veterinarski medicini vse bolj razširjena metoda za izvajanje sterilizacije psic. Gre za minimalno invaziven kirurški poseg, ki omogoča učinkovito odstranitev jajčnikov (ovariektomijo) skozi majhne kožne reze, pri čemer se uporablja posebna endoskopska oprema.

Ta tehnika predstavlja napredno alternativo klasični odprti kirurgiji in prinaša številne prednosti tako za žival kot tudi za veterinarja, kar je temelj izbora tovrstnega posega v našem Veterinarskem Centru Elbivet.

1. Izvedba

Laparoskopska sterilizacija poteka v splošni anesteziji. Po začetni pripravi pacienta se v trebušno votlino skozi majhen rez (običajno 5–10 mm) vstavi trokar, skozi katerega se uvede laparoskop (optični instrument z virom svetlobe in kamero). V trebušno votlino se napihne CO₂ plin, kar omogoči boljši pregled organov. Nato se uvedeta še ena ali dve delovni orodji, s katerima se jajčnika izolirata, koagulirata in odstranita. Rana se po zaključku posega zapre z enim do dvema šivoma, pogosto intradermalno ali z tkivnim lepilom.

2. Klinične prednosti laparoskopskega pristopa

Zaradi manjših rezov in natančnejšega dostopa do ciljnih struktur je poškodba okoliških tkiv minimalna, operativna rana je manjša. Posledično pride do manjše vnetne reakcije in hitrejše regeneracije tkiv.

3. Zmanjšana bolečina po posegu

Študije so pokazale, da živali po laparoskopskem posegu občutijo znatno manj bolečine v primerjavi s klasično ovariektomijo. To zmanjša potrebo po analgetikih in pripomore k hitrejši vrnitvi v normalno vedenje.

4. Hitrejše okrevanje

Večina psic, steriliziranih z laparoskopskim pristopom, se že v 24 urah po operaciji obnaša skoraj normalno. Celjenje ran je hitrejše, tveganje za infekcije je nižje, in omejitev gibanja po operaciji je krajša.

MINIMALNE RANE NA TREBUHU PSICE PO POSEGU

5. Natančnejša vizualizacija

Laparoskopska kamera omogoča povečano in jasno sliko notranjih struktur, kar veterinarju omogoča natančnejšo manipulacijo in boljši nadzor nad krvavitvijo.

6. Manjša verjetnost zapletov

Tveganje za postoperativne zaplete, kot so infekcije rane, seromi in dehiscenca šivov, je nižje kot pri klasični operaciji. Prav tako je zaradi manjšega reza manj možnosti za razvoj hernije na predelu reza.

7. Omejitve in zahteve postopka

Kljub številnim prednostim laparoskopija ni brez omejitev. Zahteva ustrezno izobražen veterinarski kader, specializirano opremo in večjo začetno finančno investicijo v tehnološko podporo. Poleg tega ni primerna za vse paciente, na primer pri zelo majhnih psicah ali pri psih z določenimi anatomskimi posebnostmi, obsežnimi patološkimi spremembami v trebuhu ali pri urgentnih posegih.

8. Zaključek

Laparoskopska sterilizacija je klinično učinkovita, varna in za pacienta manj obremenjujoča metoda. Kot minimalno invaziven poseg predstavlja pomemben napredek v smeri izboljšanja standardov veterinarske kirurgije. Zaradi številnih prednosti, ki jih tak poseg doprinese, smo pred leti vpeljali tovrstni kirurški pristop v v našo redno ponudbo. Smo prepričani, da bo ta tehnika postajala vedno bolj uveljavljena in izbrana kot standardna praksa, kar bo dolgoročno prispevalo k boljšemu počutju in hitrejšemu okrevanju hišnih ljubljenčkov.


Veterinarski Center Elbivet

Kolomban 34, 6280 Ankaran

www.elbivet.si

error: Kopiranje teksta ni mogoče.
×