Aktualno

Svetovni dan živali: Odgovorno lastništvo psa se začne že pred izbiro psa!

foto: adobestock

Danes obeležujemo svetovni dan živali, ki je namenjen ozaveščanju o izboljševanju položaja živali in dvigu standardov dobrobiti živali po vsem svetu.

Kot družba se vse bolj zavedamo, da živali, ki so v oskrbi človeka – bodisi rejne, bodisi hišne – niso zgolj sredstva za proizvodnjo ali lastnina, temveč čuteča bitja, ki si zaslužijo našo skrb in spoštovanje.

»Človek se je skozi vso svojo zgodovino razvijal v sobivanju z živalmi. Dolžnost lastnika živali je, da zanje skrbi na način, ki jim ne povzroča nepotrebnega trpljenja, bolečine in strahu. Skrb za živali in izboljševanje njihove dobrobiti pa ne zadeva le lastnikov živali, temveč je dolžnost vsakega izmed nas,« ob tem dnevu poudarjajo na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Odnos do živali pokazatelj zrelosti družbe

Odnos do živali in skrb za njihovo dobrobit je eden od pokazateljev zrelosti družbe. »V Sloveniji izboljševanju odnosa do živali namenjamo vse večjo pozornost, etika ravnanja z živalmi se odraža tudi v zakonodaji. Zaščito živali imamo kot vrednoto zapisano v Ustavi Republike Slovenije, živali so od nedavnega v zakonodaji opredeljene kot čuteča bitja, lanskoletna novela Zakona o zaščiti živali pa je z ustanovitvijo posebne enote uradnih veterinarjev za zaščito živali, prepovedjo privezovanja psov, uvedbo prehodnih hlevov in uzakonjenjem mobilnih enot klavnic z različnih vidikov poskrbela za boljšo dobrobit živali,« so še dodali.

Da je odnos do živali pokazatelj stanja družbe, je pred dnevi poudaril tudi vrhovni državni tožilec v temi o mučenju živali v Sloveniji:

Mučenje živali: »V vrtce in šole moramo, represija ne more poboljšati ljudi«

Nezakonita trgovina s psi razkrita

Slovenija je tudi na ravni Evropske unije zelo dejavna na področju dobrobiti živali. Med julijem 2022 in julijem 2023 je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) skupaj z 21 drugimi državami članicami in pod okriljem Evropske Komisije sodelovala v akciji odkrivanja nepravilnosti v trgovini s hišnimi živalmi. »Akcija je med drugim razkrila mrežo, ki prodaja srbske pse v EU s ponarejenimi grškimi in bolgarskimi potnimi listi. Živali prihajajo v Slovenijo in Avstrijo ter od tam nadaljujejo pot na zahod. Rezultati akcije so pokazali, da je posodobitev zakonodaje nujna, zato je Evropska komisija konec leta 2023 pripravila predlog novih pravil za dobrobit psov in mačk in njihovo sledljivost. Nova zakonodaja bo med drugim predpisala tudi enotna pravila oglaševanja psov in mačk preko spletnih platform v vseh državah EU,« povedo.

Odgovorno lastništvo

Poleg zakonodaje je pomembna tudi kultura ravnanja z živalmi, ki se prenaša iz generacije v generacijo. V tem okviru UVHVVR že vrsto let ozavešča o odgovornem lastništvu živali. Lastništvo hišne živali je privilegij, odnos med človekom in živaljo pa bi moral biti v obojestransko korist. Odgovorno lastništvo vključuje številne dolžnosti. Predvsem odločitev za živali zahteva temeljit razmislek, saj se vse prepogosto zgodi, da se ljudje za žival odločijo nepremišljeno. Rezultat tovrstnih nepremišljenih nakupov je pogosto neustrezna oskrba ali celo zapustitev živali.

Pred odločitvijo za psa

Pred odločitvijo je zato pomembno, da si odgovorimo na nekaj ključnih vprašanj, ki jih navajajo na Upravi:

Ali imam dovolj časa, prostora in sredstev, da lahko nudim svoji živali kakovostno življenje naslednjih 10 ali 15 let?
Katera žival najbolj ustreza mojemu življenjskemu slogu?
Se bom odločil za posvojitev iz zavetišča ali bom kupil žival pri preverjenem vzreditelju?
Kako se pri pridobitvi živali lahko izognem podpiranju neprimernih praks, na primer podpiranju nezakonite trgovine z živalmi, kot so »pasje tovarne«?
Ali poznam potrebe in zahteve moje bodoče živali?
Kako bom poskrbel za žival med počitnicami, dopustom ali potovanji?
Kako bom poskrbel, da zaradi moje živali ne bom prihajal v konflikt z mojo okolico?

error: Kopiranje teksta ni mogoče.