Nekatere pasme zahtevajo izkušenega lastnika, ki jim lahko zagotovi ustrezno vzgojo, socializacijo in tudi življenjski prostor. V tem dvodelnem članku predstavljamo sedem pasem, ki jih strokovnjaki pogosto odsvetujejo kot hišne ljubljenčke, predvsem v mestnem okolju.
Vse pasme potrebujejo pravega lastnika, skrbnika, vodnka …
Vsak pes je lahko čudovit spremljevalec, če mu zagotovimo ustrezne pogoje za življenje. Vendar nekatere pasme zaradi svoje narave, velikosti, moči ali posebnih potreb niso primerne za vsakogar. Če razmišljate o posvojitvi psa, je ključnega pomena, da se predhodno temeljito pozanimate o značilnostih in potrebah pasme ter ocenite, ali ustreza vašemu življenjskemu slogu. Nato pa izberete še individualni karakter posameznega psa.
Tudi strokovnjaki poudarjajo, da niso nevarne ali neprimerne posamezne pasme, vendar določene zahtevajo odgovornega in izkušenega lastnika, ki se zaveda njihovih posebnosti. Prava kombinacija pasme in lastnika je ključ do srečnega in harmoničnega sobivanja.
1.Kavkaški ovčar
Kavkaški ovčar, je mogočen pes, prvotno vzrejen za varovanje živine pred plenilci, kot so volkovi in medvedi. Ta pasma je znana po svoji neustrašnosti in izjemni lojalnosti, kar pomeni, da je izredno zaščitniška do svojega lastnika in doma.
Vendar pa njihov močan karakter in teritorialni nagon lahko predstavljata težavo v urbanih okoljih. Kavkaški ovčar je izredno velik in močan pes, ki lahko tehta več kot 60 kg, poleg tega pa zahteva dosledno vzgojo in socializacijo. Če ni pravilno voden, lahko postane agresiven do tujcev.

foto: adobestock
2. Chow chow
Osebnost te pasme je precej drugačna od njihovega ljubkega in nedolžnega videza. Ti psi so zelo samostojni, zato jih pogosto primerjajo s karakterjem mačk. Niso tako družabni kot npr. labradorci ali zlati prinašalci, temveč so bolj distancirani, svojeglavi in teritorialni.
Brez pravilne socializacije se lahko vedejo agresivno do neznancev ali drugih živali. Prav tako niso preveč potrpežljivi, zato niso primerni za družine z majhnimi otroki. Zaradi njihove specifične osebnosti in trmastega značaja jih odsvetujejo neizkušenim lastnikom.

foto: adobestock
3. Kanarska doga
Kanarska doga je močna, mišičasta pasma, ki izvira s Kanarskih otokov, kjer so jih prvotno uporabljali za varovanje in delo s čredo. Ti psi so izjemno zvesti, a imajo močan zaščitniški nagon, ki jih lahko naredi agresivne, če niso pravilno vzgojeni.
Njihova impresivna moč in samostojnost pomenita, da potrebujejo zelo doslednega lastnika, ki razume pasje vedenje. Brez pravilne socializacije in treninga lahko postanejo nevarni. V nekaterih državah celo prepovedani.

foto: adobestock
4. Aljaški malamut
Aljaški malamuti so čudoviti, energični psi, ki so bili prvotno vzrejeni za vleko sani v ekstremnih vremenskih razmerah. Njihova moč, vzdržljivost in visoka raven energije pomenijo, da potrebujejo veliko gibanja in mentalne stimulacije.
Če nimajo zadostne telesne in miselne aktivnosti, lahko postanejo destruktivni – začnejo gristi pohištvo, kopati luknje ali neprestano lajati in tuliti. Prav tako imajo močan nagon po pobegu, zato pogosto iščejo načine, kako se izmuzniti iz dvorišča. Zaradi svoje neodvisne narave niso najbolj primerni za neizkušene lastnike, saj zahtevajo dosledno vzgojo in potrpežljivost.

foto: adobestock
5. Argentinska doga
Tudi argentinska doga je močna in atletska pasma, vzrejena za lov na veliko divjad. Ti psi so izjemno pogumni in zvesti svojim lastnikom, a so lahko zaradi svoje naravne dominantnosti in visokega plenilskega nagona agresivni do drugih živali in tujcev.
Njihova močna osebnost zahteva lastnika, ki zna ravnati z velikimi in samozavestnimi psi. Zaradi njihovega temperamenta so v nekaterih državah celo prepovedani. Čeprav so, kot priznavajo strokovnjaki, lahko čudoviti družinski psi, morajo biti ustrezno socializirani in vzgojeni že od mladosti.

foto: adobestock
6. Brazilski mastif
Brazilski mastif je pasma, znana po svoji neomajni zvestobi in zaščitniškem vedenju do lastnika. Ti psi oblikujejo močno čustveno vez z družino in so lahko izjemno sumničavi do tujcev. Imajo celo poseben vzdevek “ojeriza”, kar pomeni naravno nezaupanje do neznancev.
Njihova zaščitniški karakter jih dela odlične čuvaje, a tudi težavne za življenje v mestnem okolju ali v gospodinjstvu, kjer pogosto prihaja do obiskov. So močni, veliki psi, ki potrebujejo dosledno vzgojo, saj lahko v napačnih rokah postanejo nevarni.

foto: adobestock
7. Akita
Akite so ponosne, dostojanstvene in lepe, a tudi zelo neodvisne in dominantne. Ta japonska pasma je bila prvotno vzrejena za lov in varovanje, zato ima močan zaščitniški nagon ter pogosto ni tolerantna do drugih živali.
Zaradi svoje samozavesti in trmoglavosti zahteva doslednega lastnika, ki razume pasje vedenje. Prav tako ima visoke potrebe po negi in gibanju, kar lahko predstavlja izziv za neizkušene lastnike. Čeprav so akite neverjetno zveste družini, so lahko do tujcev nezaupljive in v določenih situacijah celo agresivne.

foto: adobestock