Velikokrat lahko beremo, da so stročnice zelo zdrave za ljudi, saj so polne beljakovin, vitaminov in mineralov. Kaj pa za pse?
Lahko psi jedo fižol? Da, ampak …
Stročji fižol je na primer zelo zdrav prigrizek za pse in mačke, prebranec ali pečeni fižol v zrnju pa nista primerna, saj lahko pes po takem obroku bruha.
Če fižol v zrnju skuhamo brez vseh dodatkov, lahko tudi takega ponudimo psu, saj ima veliko beljakovin in vlaknin, malo maščob, obenem pa je vir železa, kalija, magnezija in aminokislin.
Težava pa je denimo fižol iz konzerve, ki vsebuje preveč soli in lahko psu povzroči težave.
Poleg tega je pomembna tudi količina. Fižol lahko (tudi) pri psih povzroči prebavne težave, kot so vetrovi, posebej pri pasmah, ki so že sicer nagnjene k tem problemom.
Vedno torej ko uvajate neko novo živilo, začnite z najmanjšo možno količino, kot priboljšek. Opazujte morebitno prebavno ali alergijsko reakcijo. Šele nato lahko del sklede namenite fižolu.
Katere stročnice lahko jedo psi?
- Stročji fižol: edina nevarnost je možnost zadušitve, zato ga ponudite v koščkih.
- Fižol v zrnju – surov je strupen, kuhan pa je primeren v manjših količinah (Črni fižol: poleg ostalega vsebuje antioksidante, le izognite se kakršnim koli začimbam. Beli fižol: je mehkejši in primeren tudi za starejše pse. Rdeči fižol vsebuje več lektina in je manj primeren, surov je najbolj toksičen.)
- Čičerika: mora biti res dobro kuhana – namazi, kot je humus, so neprimerni za pse!
- Edamam – brez dodatkov lahko ponudimo manjšo količino tudi psu.
- Pripravljen fižol v jedeh, kot so čili, prebranec in podobno – neprimeren za pse!
- Stročnice iz konzerve so neprimerne, za pse z npr. visokim krvnim tlakom pa celo nevarne.