Tudi turški predsednik je kljub vsedržavnim protestom podpisal sporen zakon, ki naj bi bil namenjen urejanju situacije potepuških psov.
Zakon namreč predvideva, da bodo potepuške pse ulovili, odpeljali v zavetišče na cepljenje in sterilizacijo oz. kastracijo ter nato pse dali v posvojitev. Populacija potepuških psov je sicer ocenjena na štiri milijone, zavetišča pa imajo kapaciteto 100.000.
Ne samo, da za živali dejansko ni prostora, ampak so v Turčiji tudi zakoni o lastništvu živali in najemništvu stanovanj močno proti hišnim ljubljenčkom, kar posledično pomeni tudi proti posvojitvam.
Črni scenarij se že uresničuje
Kot so opozarjali mnogi aktivisti, se je črni scenarij tudi uresničil.
Blizu zavetišča za živali v Ankari, ki ga vodi vladajoča Stranka za pravičnost in razvoj, so našli ogromno jamo, polno pasjih trupel. Odvetnica iz oddelka za pravice živali Odvetniške zbornice v Ankari je skupaj s kolegi odvetniki in veterinarji pohitela na kraj dogodka. »Prizor in smrad sta bila neznosna,« se je spominjala. »Kri je tekla iz njihovih oči, ust in nosnic. Bili so tako napihnjeni, da so jim počila čreva,« je povedala za medije. Njihova telesa so se stopila zaradi smrtonosne raztopine, ki so jim jo injicirali, kar je povzročilo, da so notranji organi starejših živali počili in zato je prišlo do krvavitev, so pojasnili veterinarji.
Takšnih prizorov v Turčiji ni malo. Oblasti običajno trdijo, da so psi poginili zaradi bolezni ali nesreče. Medtem pa v skrbno urejenih zavetiščih na ogled postavijo pse v brezhibnih pogojih, katerih namen je odvračanje pozornosti od resnične težave.
Družbeni mediji so medtem še vedno preplavljeni z grozljivimi podobami ubitih potepuških živali. Glavna opozicijska stranka načrtuje poziv za razveljavitev zakona, ki pa zaradi spora med vlado in sodiščem verjetno ne bo imel učinka. Boja ne nameravajo predati niti aktivisti za pravice živali.