Aktualno

Zveza za živali Slovenije pripravila prve izobraževalne vsebine

Po dolgih mesecih je bila končno ustanovljena Zveza za živali Slovenije in pripravili so tudi prve izobraževalne vsebine o živalih poleti.

Bolje pozno kot nikoli – pozdravljamo organizacije, ki so se združile in se trudijo, da dosežejo čim več za dobrobit živali.

Za živali poleti – temperature v avtu

Prvo »pasjo temo« izobraževanja so namenili temperaturam v avtu – zdi se, da res že vsi vemo, da živali ne puščamo v avtu niti za kratek čas niti s priprtimi okni – a še vedno se zgodi, da kdo to naredi. Ravno prejšnji teden na naši obali, ko je bilo za psa prepozno.

“V vročih poletnih mescih (pravzaprav tudi v toplih spomladanskih in jesenskih) se temperature v vozilu resnično hitro dvignejo. Vsi poznamo situacije, ko moramo najprej malo počakati, preden lahko sedemo v avto, še nekaj časa po tem pa težko vozimo, saj je krmilo vroče kot razbeljeno železo. Tudi ob odprtem oknu se notranjost vozila res hitro segreje, sploh na soncu, žival lahko že v nekaj minutah doživi toplotni udar, ki je pogosto lahko smrten. Še posebej so na visoke temperature občutljivi mladički, starejše živali, srčni bolniki in brahiocefaliki. Bodimo odgovorni lastniki in poskrbimo za varnost svojih živali. Psa lahko v mnogo trgovin že vzamemo s sabo ali pa ga privežemo zunaj, mu zagotovimo senco in vodo ter prosimo koga od mimoidočih, da ga ta čas nadzira. V nasprotnem primeru je boljše, da žival počaka doma kot da jo puščamo v avtomobilu,« so zapisali.

Čas dopustov in prepuščanje mačk samim sebi

Druga tema, ne nujno le mačja, ampak velja za vse domače živali, ki jih pustimo doma, ko gremo na dopust, ima geslo »Greš na dopust? Ne pusti živali praznih ust!«

»Ne bodimo sebični in upoštevajmo dejstvo, da so živali živa čuteča bitja in niso sposobne same poskrbeti zase. Lastniki smo tako moralno kot pravno dolžni poskrbeti za njihovo varno in kvalitetno bivanje, tudi med našo odsotnostjo. Žival lahko bodisi vzamemo s sabo na dopust, jo odpeljemo v mačji oz. pasji hotel ali pa ji zagotovimo oskrbo na domu,« so povedali.

V vsakem primeru pa je nujno, da, kot so zapisali:

  • Zadolženi osebi zagotovimo vso potrebno opremo (npr. posip za stranišče, transportni boks in dovolj hrane, ki jo je žival navajena.
  • Pred odhodom se prepričamo, da je žival zdrava, »varuško« dobro poučimo o njenem zdravstvenem stanju, morebitnem zdravljenju, dietni hrani, ipd.
  • Predamo ji tudi navodila o tem, kdaj je potreben nujen obisk veterinarja, kdo je naš veterinar ter katere so kontaktne številke v nujnih primerih.
  • Ne pozabimo še na pooblastilo, da lahko npr. v primeru pobega oseba prevzame žival v zavetišču.

Vir: Zveza za živali Slovenije 

error: Kopiranje teksta ni mogoče.